E-Sigaraların Olumsuz Yönü

Şimdi kötü haber. E-sigaralardaki nikotinin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Kronik nikotine maruz kalma insülin direncine ve tip 2 diyabete neden olabilir, ancak bu risk nikotinin iyi bilinen iştah bastırıcı etkileri ile dengelenebilir. Akciğerler çekilen nikotin kalp atım hızını ve kan basıncını arttırır. Nikotin kendi başına oldukça bağımlılık yaratır ve beyinde diğer ilaçlara, özellikle de gençlerde bağımlılık riskini artıran değişikliklere yol açabilir. Nikotin ayrıca ergenlerde önbeyin beyin gelişimini bozabilir, dikkat eksikliği bozukluğuna ve zayıf dürtü kontrolüne yol açabilir. Bu potansiyel nikotin zararları, ABD’de gençlerde e-sigara kullanım oranlarındaki artış nedeniyle özellikle endişe vericidir.
E-sıvıdaki nikotin ayrıca evsel bir tehlike olabilir. Çoğu e-sıvı, çocuklar için çekici kılan şeker ve meyve aromaları ve ambalajlarına sahiptir. E-sıvıdan kaynaklanan nikotin zehirlenmesi vakaları çok ciddi artış gösterdi; çocuklar tarafından yanlışlıkla e-sıvı kullanımıson üç yılda % 1,500 oranında arttı.
Aromalı e-sigaralar başka bir sağlık tehdidi daha oluşturabilir. Genellikle, bronşiyollerde (akciğerlerdeki en küçük hava yolları) kalıcı hasara neden olan bronşiyolit obliterans adı verilen nadir bir akciğer hastalığı ile ilişkili olan diasetil adı verilen kimyasal bir bileşik içerir.
E-sıvıların ana bileşenleri olan propilen glikol ve gliserolün kendi başına tehlikeli olduğu düşünülmemektedir. Bununla birlikte, *buharlaştırıcı tarafından ısıtıldığında ayrışabilirler ve *formaldehit gibi toksik bileşiklere dönüştürülebilirler. Bu, yüksek watt kullanan daha yeni buharlaştırıcılarda daha yaygındır.
 

UZAK DURUN!

via: Harvard, Health

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir